bip logo facebook logo

II edycja Ogólnopolskiej Konferencji EduSky

1 czerwca 2023 r. Powiatowe Centrum Edukacji w Brzesku przygotowało dla nauczycieli kosmiczną ofertę. W niezwykłą podróż, aż na krańce Wszechświata,  nauczyciele zainteresowani tematyką kosmiczną mogli się udać podczas II edycji Ogólnopolskiej konferencji EduSky. Tytuł konferencji: „Od rewolucji kopernikańskiej  do standardowego modelu Wszechświata” sugerował, że będzie to przegląd różnych teorii kosmologicznych począwszy od M. Kopernika, aż do dnia dzisiejszego. Cała konferencja odbyła się zdalnie, aby dać możliwość wzięcia udziału wszystkim chętnym, nawet tym, mieszkającym  w odległych miejscach.

Całe wydarzenie rozpoczął dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji w Brzesku p. Tomasz Gurgul, który przywitał zarówno prelegentów, jak również zgromadzonych przed ekranami komputerów uczestników. Następnie dowodzenie przejęła pomysłodawczyni i organizatorka konferencji, p. Jolanta Sulma – doradczyni metodyczna z fizyki z Powiatowego centrum Edukacji w Brzesku oraz Ambasadorka Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska Centrum Nauki Kopernik.

Pierwszym punktem programu była prelekcja dr Agaty Kołodziejczyk z Centrum Technologii Kosmicznych AGH w Krakowie, która opowiedziała o edukacyjnych symulacjach misji kosmicznych i wszystkich aspektach z nimi związanych.

Kolejnym prelegentem był prof. dr hab. Rafał Abdank-Kozubski z Centrum Dydaktyki Wydziału FAIS UJ, który poruszył zagadnienia związane ze Szczególną Teorią Względności.

Po krótkiej przerwie na zrobienie kawy, bądź herbaty, głos zabrał prof. dr hab. Michał Kokowski z Instytutu Historii Nauki PAN, który wygłosił niezwykle interesujący wykład Od fizyki kwantowej i dwóch teorii względności do dwóch teorii heliostatycznych Kopernika.

O gwiazdach neutronowych, czarnych dziurach i falach grawitacyjnych oraz o promieniowaniu kosmicznym w aspekcie projektu CREDO, opowiedział dr hab. Robert Kamiński prof. IFJ PAN z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie.

  1. Jolanta Sulma i Monika Satoła – nauczyciel SP 68 w Krakowie zachęcały nauczycieli do odwiedzenia CERNu, szczegółowo opowiadając, w jaki sposób się do tego przygotować.
  2. Justyna Średzińska z Biura Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska Centrum Nauki Kopernik przedstawiła propozycje konkursów i różnych aktywności, w które mogą włączyć się nauczyciele i uczniowie.

Ostatnim punktem programu była sekcja  Dobre praktyki, podczas której uczestnicy konferencji mogli dowiedzieć się, w jaki sposób kosmiczne tematy wprowadzić na swoje zajęcia.

Piotr Synowiec – Ambasador Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska z Krainy Twórczości podpowiadał gdzie szukać pomysłów na ciekawe lekcje. P. Małgorzata Dudek – Ambasadorka Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska oraz nauczycielka  PSP w Porąbce Uszewskiej i PSP w Sufczynie podzieliła się z uczestnikami konferencji metodą na liczenie gwiazd i nie tylko. Natomiast p. Jolanta Sulma krok po kroku wyjaśniła w jaki sposób zaplanować oraz zrealizować dzień kopernikański w swojej szkole.

Całe wydarzenie spotkało się z doskonałym przyjęciem przez biorących w nim udział edukatorów,  nauczycieli i miłośników kosmosu.

Komentarze są wyłączone.
Szkolenia