Czy wierzymy w to, że jedne liczby są dla nas szczęśliwe, a inne nie?
Chyba wszyscy w Polsce, liczbę siedem traktują jako liczbę szczęśliwą, a trzynastki raczej unikają, kojarząc z pechem, czy nawet nieszczęściem. No właśnie, w Polsce i wielu krajach europejskich.
W Japonii czy Chinach, liczbami pechowymi są liczby cztery i dziewięć. Aby nie kusić losu,
w niektórych hotelach nie ma pokoi oznaczonych takimi numerami (i ich kombinacją), a nawet pięter. Turyści z tych krajów, widząc cenę np. 9,99 zł, omijają taki towar szerokim łukiem.
Włosi natomiast nie podzielają uprzedzeń do trzynastki, ich pechową liczbą jest siedemnaście. Podobnie jak w Japonii, we Włoszech są hotele, w których nie ma pokoju z takim numerem. We włoskich liniach lotniczych nie ma fotelu numer siedemnaście, a podczas Igrzysk Olimpijskich w Turynie, w 2006 roku, siedemnasty zakręt na torze bobslejowym był oznaczony jako „Senza Nome”, czyli „Bez nazwy”. Najbardziej pechowym dniem jest we Włoszech piątek siedemnastego.
A trzynastka, dlaczego trzynastka jest pechowa?
Historia sięga XIV wieku, a dokładniej 13 października 1307 roku, kiedy to król Francji Filip IV, zadłużony u templariuszy, oskarżył ich o herezję i uwięził. Mistrz zakononu, tuż przed spaleniem na stosie, miał przekląć króla i ówczesnego papieża Klemensa V. Wierzono, że przekleństwo się spełniło, bo nie minął rok, a obaj zmarli.
Być może ludzie czasem próbują brak szczęścia tłumaczyć właśnie taką czy inną liczbą. Każdy z nas potrafiłby wskazać liczby, które jego zdaniem kojarzą się ze szczęśliwymi lub nieszczęśliwymi wydarzeniami w jego życiu. Pamiętajmy – każda liczba może być dla nas szczęśliwa.
Na koniec trochę o przyszłości.
W nadchodzącym roku, będziemy mieć tylko jeden piątek trzynastego. Będzie to (!) 13 maja.
W 2023 roku będą już dwa – w styczniu i październiku.
W 2026 roku będą aż (i to maksymalna ilość piątków trzynastego w roku) trzy – w lutym, w marcu
i w listopadzie.
Dużo szczęścia każdego dnia 2022 roku życzy Dyrektor i pracownicy Powiatowego Centrum Edukacji w Brzesku.
Lidia Okrzesa
nauczyciel doradca metodyczny z matematyki
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pi%C4%85tek_trzynastego_(przes%C4%85d)
Why the Number Four Is Considered Unlucky In Some East Asian Cultures
https://polimaty.pl/2015/02/pechowe-liczby/
Michał Szurek „O nauczaniu matematyki”