3 października 2024 roku w Powiatowym Centrum Edukacji w Brzesku odbyła się długo oczekiwana konferencja inauguracyjna poświęcona edukacji prozdrowotnej. Na konferencję zostali zaproszeni dyrektorzy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych powiatu brzeskiego.
Wydarzenie rozpoczął starosta brzeski – Pan Andrzej Potępa, który podkreślił znaczenie edukacji prozdrowotnej dla zdrowia i rozwoju dzieci oraz młodzieży. W roli prelegentów wystąpili eksperci w dziedzinie fizjoterapii i leczenia żywieniowego.
Pierwszym punktem programu był wykład: „Kształtowanie zachowań służących zdrowiu” dr Katarzyny Wódki z Katedry Fizjoterapii na Wydziale Ochrony Zdrowia Akademii Tarnowskiej.
Następnym poruszanym zagadnieniem było: „Zdrowe żywienie młodego człowieka jako jeden z elementów zdrowego stylu życia”. Prezentację w formie online poprowadziła dr Maria Brzegowy z Akademii Leczenia Żywieniowego.
Kolejnym elementem programu było wystąpienie Pana Pawła Płoskonki – doradcy metodycznego PCE, który omówił temat „Organizacji zajęć edukacji prozdrowotnej w szkole od 2025r.”
Prelekcję na temat: „Wczesna interwencja w celu dobrostanu jako niezbędny element w osiągnięciu zdrowia psychicznego dziecka” wygłosił dr Grzegorz Zelek, dyrektor PPP w Brzesku, wygłosił prelekcję na temat.
Ostatnim punktem było przedstawienie oferty edukacyjnej i prezentacji planowanych działań Pana Tomasza Gurgula – dyrektora PCE w Brzesku i Pani Alicji Koźmińskiej – kierownik brzeskiej filii Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie.
Konferencja zorganizowana we współpracy z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną w Brzesku i brzeską filią Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie miała na celu podniesienie świadomości na temat edukacji prozdrowotnej w systemie szkolnictwa . W dobie rosnących problemów zdrowotnych wśród dzieci i młodzieży, takich jak otyłość, problemy ze zdrowiem psychicznym czy uzależnienia, edukacja prozdrowotna staje się kluczowym elementem w procesie kształcenia. Konferencja ta była ważnym krokiem w kierunku poprawy zdrowia i jakości życia dzieci i młodzieży. Edukacja prozdrowotna to nie tylko odpowiedzialność nauczycieli, ale także całej społeczności.
Finałowym akcentem był poczęstunek, który umożliwił zaproszonym gościom nie tylko zregenerowanie sił, ale także swobodną wymianę myśli i doświadczeń w mniej formalnej atmosferze.