III edycja Ogólnopolskiej Konferencji EduSky odbyła się w dniach 11-12 kwietnia 2024r. w Powiatowym Centrum Edukacji w Brzesku. Pomysłodawczynią i organizatorką konferencji była doradczyni metodyczna z fizyki, pani Jolanta Sulma. W tym roku konferencja nosiła tytuł “W obliczu eksploracji kosmosu” i zgromadziła prawie 100 uczestników: nauczycieli, pracowników naukowych i miłośników astronomii z całej Polski. Celem konferencji było popularyzowanie wiedzy o tym, w jaki sposób dzięki obserwacjom prowadzonych w przestrzeni kosmicznej oraz w laboratoriach naziemnych, a dotyczącym zarówno Ziemi jak również głębokiego kosmosu możemy uzyskać wiele bardzo istotnych informacji, mających wpływ na nasze obecne i przyszłe życie. Konferencja została podzielona na dwie części: wykładową, prowadzoną online oraz warsztatową, prowadzoną stacjonarnie w Powiatowym Centrum Edukacji w Brzesku.
Podczas pierwszego dnia uczestnicy mieli okazję wysłuchać interesujących wykładów wygłoszonych przez czołowych ekspertów w dziedzinie astronomii, edukacji kosmicznej i nauk pokrewnych. Aż ośmiu prelegentów przez ponad 5 godzin wyjaśniało różne aspekty związane z szeroko pojętą edukacją kosmiczną.
Pierwsza prelegentka, astrofizyk dr Noemi Zabari wygłosiła prelekcję pod tytułem “Technologie kosmiczne wykorzystywane na Ziemi” poruszając w niej zagadnienia związane z tym, w jaki sposób technologie opracowane pierwotnie dla potrzeb kosmicznych znajdują zastosowanie na Ziemi, począwszy od medycyny i komunikacji,aż po ochronę środowiska i prognozowanie pogody.
Następnie głos zabrała adwokatka, dr nauk prawnych ze specjalnością prawo kosmiczne, pani Barbara Skardzińska, która przedstawiła wykład pod tytułem „Prawo kosmiczne”, wyjaśniając, czym jest prawo kosmiczne, jakie są jego źródła i zakres obowiązywania. Przybliżyła umowy regulujące działalność w kosmosie oraz wykorzystanie przestrzeni kosmicznej przez różne państwa.
Kolejnym prelegentem był prof. dr hab. Robert Kamiński, fizyk teoretyk z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Podczas wykładu „Czego z astrofizyki jeszcze uczyć w szkołach?” zaprezentował tematy z astrofizyki, które rozwijają wyobraźnię i wiedzę uczniów, a dotyczą między innymi tzw. głębokiego kosmosu czyli np. czarnych dziur i gwiazd neutronowych.
Dr hab. inż. Przemysław Kupidura – profesor Politechniki Warszawskiej przybliżył uczestnikom konferencji temat „Obserwacje Ziemi w monitorowaniu zmian klimatycznych”, omawiając rolę obserwacji satelitarnych w dostarczaniu nam cennych informacji o zmianach temperatury, pokrywy lodowej, poziomu mórz, opadów, roślinności i innych kluczowych wskaźników klimatycznych i ich wpływie na naszą planetę.
„Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o CERNie” to tytuł wykładu, który zaprezentował dr Piotr Traczyk, łącząc się z odbiorcami z Genewy w Szwajcarii.
Prelegent opowiedział o CERNie, oraz badaniach, które są tam prowadzone.
Co piszczy w ESERO?, to tytuł prelekcji wygłoszonej przez mgr Justynę Średzińską z Europejskiego Biura Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska CNK. Prelegentka omówiła działania podejmowane przez Europejską Agencję Kosmiczną w zakresie edukacji dzieci i młodzieży.
Mgr inż. Tomasz Noga wygłosił wykład „Inspiracja i bezpośrednie doświadczenia w edukacji: od rakiety kosmicznej do modelarskiej”. Prowadzący omówił różne rodzaje rakiet, w tym orbitalne, suborbitalne i amatorskie. Podkreślił wartość programów edukacyjnych wykorzystujących rakiety do nauczania w naukach ścisłych, matematyce i inżynierii.
„Ziemia widziana z kosmosu” to tytuł prelekcji Jolanty Olejniczak, edukatorki astronomii w Stargardzkim Centrum Nauki. Prelegentka przedstawiła historię związaną z umieszczaniem kolejnych satelitów w przestrzeni okołoziemskiej oraz omówiła historię eksploracji odległych rejonów Układu Słonecznego przez kolejno wystrzeliwane sondy kosmiczne.
Drugi dzień konferencji został przewidziany na warsztaty pod wspólnym tytułem: „Wykorzystanie różnych metod pracy na przykładzie edukacji kosmicznej”, które odbyły się w salach Powiatowego Centrum Edukacji w Brzesku.
Dwudziestu nauczycieli i edukatorów miało szansę rozwinąć swoje umiejętności i poszerzyć wiedzę na temat kosmosu oraz zapoznać się z różnymi metodami pracy na przykładzie wprowadzania tematyki kosmicznej na lekcjach z różnych przedmiotów oraz na różnych etapach edukacyjnych.
W tym cyklu znalazło się aż 6 warsztatów:
- Jak astrofizykę “widzi” niewidomy – jak mamy ich uczyć?, prowadzony przez prof. dr hab. Roberta Kamińskiego – Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie
- „Szukając nowych światów”, poprowadzony przez Olka Jasiaka z Centrum Nauki Kopernik.
- „Jak trafić na Marsa?”, warsztat przygotowany przez Aleksandrę Kowalską z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach, koordynatorkę programu Klub Młodego Odkrywcy w Małopolsce.
- „Świecące gwiazdy” prowadzony przez Monikę Satołę nauczycielka i autorka bloga Spiżarnia Kreatywności – Pani od Science.
- „Niebo i Ziemia nocą – obserwacje astronomiczne” Małgorzata Dudek – Ambasador Edukacji Kosmicznej ESERO – Polska
- „Metoda Pytań i Doświadczeń Fundacji Uniwersytet Dzieci, czyli jak kreatywnie poprowadzić każdą lekcję”, poprowadzony przez nauczycielka Katarzynę Mróz, Ambasadorkę Uniwersytetu Dzieci, trenerkę Metody Pytań i Doświadczeń.
III edycja Ogólnopolskiej Konferencji EduSky “W obliczu eksploracji kosmosu” okazała się wielkim sukcesem. Konferencja wzbudziła duże zainteresowanie i uzyskała pozytywne opinie uczestników. Uczestnicy docenili wysoki poziom merytoryczny wykładów i warsztatów, a także możliwość spotkania z wybitnymi naukowcami i ekspertami.
Fotogaleria: