Przyjęło się powiedzenie, że sport to zdrowie. Jednak podejmowanie wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej daje nam o wiele więcej korzyści. Sport wpływa nie tylko na poprawę naszego zdrowia i kondycji, ale też pozytywnie oddziałuje na nasz nastrój. Ludzie, którzy choć trochę się ruszają, mają więcej energii, lepszy humor, samopoczucie oraz samoocenę.
Jakie zatem korzyści może nam przynieść sport?
Jedną z podstawowych korzyści, jaką daje nam sport, jest mniejsze prawdopodobieństwo zapadnięcia na wiele chorób.
Aktywność fizyczna:
- reguluje przemianę materii,
- powoduje obniżenie poziomu cukru we krwi,
- obniża ryzyko powstawania zaburzeń sercowo-naczyniowych,
- obniża ciśnienie krwi,
- zapobiega osteoporozie,
- wzmacnia system immunologiczny.
Dodatkową korzyścią z podejmowania aktywności fizycznej jest utrzymanie prawidłowej wagi ciała. Podczas ćwiczeń nasila się szybkość spalania kalorii, co wpływa na redukcję tłuszczu i trwałe osiągnięcie idealnej sylwetki.
Kolejną istotną korzyścią wynikającą z uprawiania sportu jest poprawa nastroju, ponieważ:
- poprzez ruch poprawia się nasza efektywność umysłowa, czyli zwiększa się zdolność zapamiętywania;
- regularne ćwiczenia obniżają prawdopodobieństwo zachorowania na depresję i inne zaburzenia nastroju – dzieje się tak, ponieważ podczas ćwiczeń wydziela się serotonina odpowiedzialna za poczucie szczęścia;
- sport daje poczucie satysfakcji, przez co wzrasta nasza samoocena;
- poprzez ruch rozładowujemy negatywne emocje.
Sport – dla każdego coś odpowiedniego
Mimo wielu korzyści płynących z uprawiania sportu wiele osób wybiera bierny tryb życia. Często można usłyszeć, że ktoś chciałby zacząć ćwiczyć, ale sport nie jest dla niego, ponieważ brak mu na to czasu. Jedną z najczęstszych wymówek jest to, że po powrocie do domu, po ciężkim dniu szkoły, pracy czeka na nas wiele do zrobienia, a potem jesteśmy już tak zmęczeni, że nie mamy siły na jakiekolwiek ćwiczenia. Tak naprawdę jednak między tymi ważnymi sprawami poświęcamy mnóstwo czasu na te mniej ważne – siedzenie przed telewizorem czy komputerem. A możliwe jest takie dobranie ćwiczeń, aby zrelaksować się i móc czerpać z nich przyjemność.
Aby czerpać przyjemność z ćwiczeń, ważne jest odpowiednie dobranie zajęć sportowych – nie tylko do naszych fizycznych możliwości, ale także do preferencji i osobowości. Dlatego też dla osób spokojnych i precyzyjnych lepsze będą zajęcia jogi, zaś dla osób odczuwających nadmiar energii milsze będą aerobik, siłownia lub bieganie.
Moi drodzy idę pobiegać…
Paweł Płoskonka – doradca metodyczny wychowanie fizyczne