bip logo facebook logo

KONFERENCJA INAUGURUJĄCA ROK SZKOLNY 2023/2024

,,Nauczyciel ociera się o wieczność. Nigdy nie może stwierdzić, gdzie kończy się jego wpływ’’– to słowa Henry Brooksa Adamsa, które były myślą przewodnią zorganizowanej w Powiatowym Centrum Edukacji w Brzesku Konferencji inaugurującej rok szkolny 2023/24 w ośrodku doskonalenia nauczycieli. Konferencja odbywająca się jak co roku pod patronatem Starosty Brzeskiego, Andrzeja Potępy zgromadziła  w ośrodku ponad 50  dyrektorów szkół i placówek oświatowych powiatu brzeskiego i powiatów ościennych. Swoją obecnością wydarzenie zaszczycili również Pan Kazimierz Brzyk – Przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego oraz Pani Janina Motak – Dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego.

Konferencję otworzył Starosta , zwracając uwagę na rolę samorządu w rozwoju młodego pokolenia. Stwierdził, że edukacja zawsze powinna być  priorytetem dla wszystkich, którzy myślą o przyszłości.

Głównym punktem uroczystości był wykład Pani Katarzyny Heller, nauczyciela, terapeuty, wykładowcy Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku Białej pod hasłem: „Włączyć nie wykluczyć – jak pomóc uczniowi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi być szczęśliwym w procesie edukacji”. Wykład odnosił się do roli edukacji włączającej w kształceniu uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Następnie uczestnicy konferencji łączyli się z Centrum Edukacji Medialnej w Kielcach, skąd Panie Agnieszka Ziętal i Jolanta Białek zaprezentowały ofertę warsztatów dla dzieci i młodzieży w zakresie edukacji medialnej. Możliwości Centrum zostały pokazane na przykładzie warsztatów : „Hejt, mowa nienawiści, cyberbulling, dyfamacja – ignorować czy walczyć?”

Ofertę Powiatowego Centrum Edukacji przedstawił dyrektor placówki Tomasz Gurgul , podkreślając dobrze funkcjonującą współpracę zarówno z przedszkolami i szkołami, jak również organami prowadzącymi. Ośrodek opracowując na kolejny rok szkolny ofertę dla nauczycieli, miał na uwadze kierunki realizacji polityki oświatowej Państwa przedstawione przez MEiN oraz bieżące potrzeby szkół i  nauczycieli. Propozycje  związane ze wspieraniem nauczycieli zaprezentowali doradcy metodyczni PODN, przedstawiając swoje plany działania na rok 2023/24.

Programy działań wspierających szkoły i nauczycieli zaprezentowali również dyrektor poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Brzesku, Pan Grzegorz Zelek i kierownik filii Biblioteki Pedagogicznej, Pani Alicja Koźmińska. Podkreślali jak ważnym elementem działania jest współpraca jednostek działających w sferze kultury i edukacji.

Konferencję podsumowała i zakończyła Pani Janina Motak – Dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego, zwracając uwagę na podmiotowość ucznia, wrażliwość na jego potrzeby i wagę codziennych słów czy gestów kierowanych w jego stronę. Kończąc Pani dyrektor życzyła wszystkim udanego, pełnego sukcesów roku i zaprosiła na poczęstunek przygotowany przez pracowników Szkolnego Schroniska Młodzieżowego, które w tym roku obchodzi jubileusz 20-lecia istnienia.

 

 

Komentarze są wyłączone.
Szkolenia