bip logo facebook logo

Przed wakacjami

Zbliżamy się do końca roku szkolnego, jak powiedział jeden z moich uczniów „pokręconego”. Kończymy e-nauczanie, e-ocenianie, e-klasyfikowanie, eee… . To nie była dla nas nauczycieli łatwa praca, wiemy także, że nie była ona łatwa ani dla uczniów, ani dla rodziców. Nawet ci, którzy niezbyt chętnie chodzili do szkoły, chcieliby zapewne wrócić w szkolne mury.

Przed nami wakacje, złapanie oddechu, nabranie sił, być może kolejne szkolenia, warsztaty, kursy. To wpisane w nasz zawód. Stawiane są nam (lub sami sobie stawiamy) wysokie wymagania i oczekiwanie nieustannego rozwoju kompetencji zawodowych. To wszystko bardzo ważne, nie zapominajmy jednak o swoim dobrostanie, o swoim poczuciu satysfakcji, zadowolenia, optymizmu. To jakimi jesteśmy osobami ma wpływ na postrzeganie przez nas uczniów.
Nauczyciel optymista jest w stanie zredukować lęk czy stres, które są doświadczane przez uczniów w szkole. Martin Seligman (amerykański psycholog, twórca „psychologii pozytywnej”) wyjaśnia „optymizm (…) zapobiega bezradności, wzmacnia system immunologiczny, rozwija zdolność do głębokich i satysfakcjonujących związków z innymi ludźmi i buduje zaufanie do nich. To skutkuje wieloma pozytywnymi doświadczeniami”. Uważa on, że „nie tylko sukces czyli człowieka szczęśliwym, ale bycie szczęśliwym rodzi sukces”.
Pomyślmy w tym wakacyjnym czasie o naszym poczuciu szczęścia i naszych zasobach optymizmu. To ważne dla nas, ale także dla naszych uczniów. Zawsze występują jakieś trudności, pojawiają się nowe zadania, oczekiwania. Ważne jest, abyśmy zachowali spokój i poczucie wartości tego co robimy. Nie wszystko przychodzi łatwo.

I na zakończenie przywołam za Michałem Szurkiem przepisy dla nauczycieli jednego z college’ów amerykańskich z roku 1872 – tak dla porównania jak to dawniej bywało.

Lidia Okrzesa – nauczyciel doradca metodyczny do spraw matematyki

 

Bibliografia
Ryszard Stach „Optymizm”
Michał Szurek „O nauczaniu matematyki”
Martin Seligman „Optymizmu można się nauczyć”

 

 

Życzymy Państwu pięknych, spokojnych wakacji z nadzieją na spotkania w nowym roku szkolnym. Niech nie opuszcza nas optymizm i satysfakcja z pracy.

 

Dyrektor, nauczyciele doradcy metodyczni i pracownicy

Powiatowego Centrum Edukacji w Brzesku

Komentarze są wyłączone.